VÍTEJTE    ·    BUDE    ·    BYLO    ·    SPOLEK PŘÁTEL VÍNA    ·    FOTO    ·    KOMENTÁŘE    ·   KONTAKTY

SKLEPNÍ NABÍDKA   ·   


BIO - biologická, biodynamická, naturální, terroirová vína z regionů bývalé podunajské monarchii
16.4.2009
...z cyklu Enovzdělávací setkání
Čas:   19:00 Cena:
400,- Kč

Bio & natur

Ochutnáme vzorky ze severoitalského Veneta, rakouského Burgenlandu a samozřejmě rovněž z Moravy. Večerem nás provede Bogdan Trojak, který současně představí společnost Bioclub s.r.o., první českou společnost zaměřenou výhradně na biologická, biodynamická a naturální vína ze středoevropských oblastí, jež kdysi dohromady tvořily naši širší vlast, tedy podunajskou monarchii. Tato část Evropy skýtá nesmírně bohatou škálu terroirů, jež se nejzřetelněji odrážejí právě ve vínech připravených co nejpřirozeněji.

Hlavním hostem tohoto soirée bude vinař Franz Weninger ml., a Petr Koráb.

Součástí večera bude slavnostní spuštění internetového projektu VIC-NEZ-BIO.CZ. "V dnešní době je velmi těžké nalézt pro přirozené víno vhodné adjektivum. Jelikož jsme sami vinaři, vidíme ještě zřetelněji všude kolem sebe vítězící technologii a unifikaci chutí. Netechnologických vín najdete pomálu a je téměř jedno, zda se jim říká vína biologická, biodynamická či naturální. Nejsme dogmatici a nechceme jednu kategorii vyzdvihovat nad ostatní. Jsme však přesvědčeni, že výjimečné víno s neopakovatelným výrazem nemůže být nikdy vínem technologickým. Budeme šťastni, když budete naši vášeň pro bezbřehost chutí sdílet s námi."
 


Pan Franz Weninger starší patří k nejrespektovanějším rakouským vinařům (držitel titulu Vinař roku) a je vůdčí vinařskou osobností středního Burgenlandu. Vinařství Weninger je podnikem vskutku rakousko-uherským, protože jeden vinný sklep se nachází v Horitschonu v Rakousku a druhý provoz v maďarském Balfu, kde hospodaří právě Franz mladší. Střední Burgenland je krajem nezaměnitelných Frankovek, které budete mít možnost během večera ochutnat.

Weningerovi dnes uplatňují v obou podnicích biodynamické metody a experimentují rovněž ve sklepě - některá jejich vína kvasí v obřích betonových vejcích.

Pan Petr Koráb je spolumajitel Vinařství Koráb z Boleradic. Zaměřuje se na staré vinice v tradičních polohách, které jsou mnohdy značně svažité. Tento vinařský přístup je v rámci Moravy naprosto ojedinělý a má velký význam i pro estetiku tradiční vinařské krajiny, které vždy dodávaly na dramatické působivosti právě pečlivě obdělávané příkré svahy - dnes tak často pustnoucí.

Zajímavou konfrontací jistě bude srovnání Korábovy Frankovky z předválečné vinice a Weningerovy Blaufränkisch Altereben.

Korábova vína starých vinic získávají na osobitosti také díky spontánnímu kvašení.

Dále ochutnáme např.:

Naturální vína Angiolina Mauleho z oblasti Gambellara (Veneto). Angiolino je nesmírně oblíbená vinařská osobnost. Je zakladatelem a hlavním organizátorem mezinárodní výstavy přírodních vín VinNatur, která se koná každoročně v nádherné palladiovské vile u Vicenzy.

Jeho snahou je nepoužívat ve vinici takřka žádnou chemii a připravovat vína bez síry. Říká se mu "zaklínač Garganegy", což je nejrozšířenější místní odrůda.

Ochutnáte také jeho mimořádné Recioto di Gambellara DOCG.

Zajímavým momentem večera může být ochutnávka biologických sektů z takřka středověce tajemné variety Durello od Mattea Fongara. Tato odrůda "obývá" téměř výlučně údolí kopců Monti Lessini mezi Veronou a Vicenzou a milovníky autochtonů dokáže značně vzrušit.

Těšíme se na Vás...